SEARCH GOES HERE

UPCOMING SCHEDULE

October 16th – December 17th

No classes from November 20th – November 26th due to Thanksgiving

Improv

Level 1

  • DAY START DATE TIME LOCATION INSTRUCTOR
  • Monday 10-16-17 7-10PM 1st Beat Room Eddie Pina
  • Tuesday 10-17-17 7-10PM 1st Beat Room Emily Anderson
  • Wednesday 10-18-17 7-10PM 2nd Beat Room James Dugan
  • Thursday 10-19-17 12-3PM Farley Cabaret Craig Uhlir
  • Thursday 10-19-17 7-10PM 1st Beat Room Tim Soszko
  • Friday 10-20-17 3-6PM 1st Beat Room Patrick Rowland
  • Friday 10-20-17 7-10PM Opening Room Jon Forsythe
  • Saturday 10-21-17 12-3PM Opening Room Jeannie Griggs
  • Saturday 10-21-17 3-6PM Opening Room Jon Forsythe
  • Sunday 10-22-17 12-3PM Opening Room Patrick Rowland
  • Sunday 10-22-17 3-6PM Opening Room Neil Jacobsen
  • Level 2

  • Tuesday 10-17-17 7-10PM Opening Room Susan Messing
  • Wednesday 10-18-17 12-3PM Chin Cabaret Susan Messing
  • Wednesday 10-18-17 7-10PM 1st Beat Room Jessica Rogers
  • Thursday 10-19-17 7-10PM Opening Room Matt Higbee
  • Saturday 10-21-17 3-6PM 3rd Beat Room Gretchen Eng
  • Sunday 10-22-17 12:00PM 3rd Beat Room Emily Anderson
  • Sunday 10-22-17 3:00PM 3rd Beat Room Mary Cait Walthall
  • Level 3

  • Monday 10-16-17 7-10PM 2nd Beat Room Nick Mestad
  • Tuesday 10-17-17 7-10PM 2nd Beat Room Emma Pope
  • Thursday 10-19-17 7-10PM 2nd Beat Room Pad Connelly
  • Friday 10-20-17 12-3PM Chin Caberet Craig Uhlir
  • Saturday 10-21-17 3-6PM 2nd Beat Room Mary Catherine Curran
  • Sunday 10-22-17 12-3PM 2nd Beat Room Kevin Knickerbocker
  • Sunday 10-22-17 3-6PM 2nd Beat Room Katie Klein
  • Level 4

  • Monday 10-16-17 7-10PM Opening Room Mike Johnson
  • Wednesday 10-18-17 7-10PM Opening Room Jill Fenstermaker
  • Thursday 10-19-17 7-10PM 3rd Beat Room Kyle Bethea
  • Friday 10-20-17 12-3PM Farley Cabaret Farrell Walsh
  • Saturday 10-21-17 12-3PM Farley Cabaret Craig Uhlir
  • Sunday 10-22-17 12-3PM Farley Cabaret Shane Wilson
  • Level 5

  • Monday 10-16-17 7-10PM 3rd Beat Room Adal Rifai
  • Tuesday 10-17-17 7-10PM 3rd Beat Room Dina Facklis
  • Wednesday 10-18-17 7-10PM 3rd Beat Room Adal Rifai
  • Saturday 10-21-17 3-6PM Farley Cabaret Craig Uhlir
  • Sunday 10-22-17 3-6PM Farely Cabaret Matt Higbee
  • Performance Level

  • Friday 10-20-17 3-6PM Chin Cabaret Noah Gregoropoulos
  • Saturday 10-21-17 12-3PM Chin Cabaret Noah Gregoropoulos
  • Saturday 10-21-17 3-6PM Chin Cabaret Noah Gregoropoulos
  • Sunday 10-22-17 12-3PM Chin Cabaret Noah Gregoropoulos
  • Sunday 10-22-17 3-6PM Chin Cabaret Noah Gregoropoulos
  • Writing

    Talk Show Portfolio

  • DAY START DATE TIME LOCATION INSTRUCTOR
  • Tuesday 10-17-17 6:30-9:30PM Writing Room Kim Howard Johnson
  • Saturday 10-21-17 12-3PM Writing Room Michael McCarthy
  • SNL Packet

  • Saturday 10-21-17 3:30-6:30PM Writing Room Michael McCarthy
  • Sitcom Spec Script

  • Friday 10-20-17 3-6PM Writing Room Michael McCarthy
  • TV Pilot

  • Friday 10-20-17 6:30-9:30PM Writing Room Michael McCarthy
  • Video

    Video Production 1: Writing Comedy Videos

  • DAY START DATE TIME LOCATION INSTRUCTOR
  • Monday 10-16-17 7-10PM Writing Room Jeremy Sender
  • Video Production 2: Intro to Production

  • Sunday 10-22-17 3-6PM Writing Room Zachary Sigelko
  • Musical

    Musical Improv 1

  • DAY START DATE TIME LOCATION INSTRUCTOR
  • Sunday 10-22-17 12-3PM DCT Dave Asher
  • Musical Improv 2

  • Saturday 10-21-17 3-6PM DCT Dave Asher
  • Musical Improv 3

  • Sunday 10-22-17 3-6PM Mission Theater Dave Asher
  • Elective